Kadın Moda

Yemek Seçen Çocuklar İçin Annelere Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar
Yemek Seçen Çocuklar İçin Annelere Öneriler

0-6 aylık dönemden sonra bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi başlar. Artık bebeğinizin çok sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Bu süre zarfında bebeğiniz eğer anne sütü alıyorsa kesinlikle devam etmenizi öneririm. Çünkü anne sütü bebeklerin gelişimi için çok önemlidir. Mümkün olursa iki yaşına kadar anne sütü alması yararlı olacaktır. Fakat her çocuk bir olmuyor. Kimisi yemek yemeyi severken kimi de çok hoşlanmıyor. Burada siz değerli annelere büyük iş düşüyor. Elinizden geldiğince bebeğinize yemek yemeyi sevdirerek alıştırmanız gerek. Her yemeğin tadına bakmasına izin verin. Kesinlikle mevsim meyve ve sebzelerinden tüketmesini sağlayın. Örneğin şu an kış mevsimindeyiz. Lahana , brokoli, karnabahar, ıspanak, kabak, pırasa gibi mevsim sebzelerinden tüketmek çok sağlıklı ve faydalı olacaktır. İlerleyen aylarda bu sebzeleri yedirmeniz biraz zor olabilir. O yüzden yavaş yavaş her besinin tadına varmasına izin verin. Abur cuburla tanışması için acele etmeyin. Çünkü çoğu abur cubur sağlığa zararlı ve paketli gıdalardır. Tabiki çocuğunuza devamlı olarak yemek ağırlık besinler de veremezsiniz

Eğer çocuğunuzun canı tatlı istediyse o halde çilek

, muz, tatlı elma, karpuz, kavun, kayısı, şeftali gibi tatlı meyvelerden dilimler halinde verebilirsiniz. Meyve şekerinden yeterli tatlı ihtiyacını karşılar. Kesinlikle çocuğunuza yemek yedirirken ısrar etmeyin. Bu annelerin düştüğü en büyük hatadır. Ne yazık ki anne yüreği çocuğun az yemesine dayanamıyor ve ona çok ısrarda bulunuyor. Bu ısrar malesef çocuklarda olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Yemek yemek istemeyen çocuğa kızmanında hiçbir faydası yok. Hatta böyle kızarak onu yemekten de soğutursunuz bu da ilerleyen dönemlerde olumsuz sonuçlar doğurur. Çocuğunuz eğer 2-3 yaşlarına ulaşmışsa yemekleri beraber yapabilirsiniz. Böylelikle hem yeme yapmayı hemde yemeyi ona sevdirmiş olursunuz. Çoğu işi birlikte yapmaya çalışın. Mesela yemek sonrasında bulaşık makinesine kirli bulaşıkları dizerken size yardımcı olmasını sağlayın. Herşeyden önemlisi bebeğinizle veya çocuğunuzla iletişim kurun. Onlarla iletişiminiz ne kadar iyi olursa o kadar az konuda sorun yaşarsınız. Onlarında dinlenilmeye, konuşmaya ihtiyaçları var. Herşeyden önce bunu unutmamak ve farkında olmak gerek.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.