Kadın Moda

Tığ İşi Parmaksız Eldiven Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Tığ İşi Parmaksız Eldiven Nasıl Yapılır?

Atkı ve bere örülür de eldiven örülmez mi hiç? Örgü ile oluşturulabilecek pek çok çeşit eldiven modeli var aslında. Parmaklı, parmaksız, tek parmaklı, tohum işi tekniği ile oluşturulan işlemeli örgü eldiven, güpür detaylı, kar eldiveni, tül eldiven, nikah eldiveni vb. birçok türde eldiven örülebilir. Bugün size başlangıç seviyesinde en kolay şekliyle tığ işi parmaksız eldiven örmeyi tarif edeceğim. Örülmüş atkı ve bereniz varsa eldiveninizi de aynı renk ve modelde örebilirsiniz. Eliniz yatkınlaştığında dilerseniz parmaklı eldiven de örebilirsiniz. Tek parmaklı eldiven örgüsünü çocuklar için tercih edebilirsiniz. Tül eldivenleri de nikah için kullanabilirsiniz. Güpür ve dantel detaylı eldivenler de güzel bir şekilde kombinlendiği takdirde gayet şık durmaktadır. Kış dediğin atkısız, beresiz ve eldivensiz olur mu hiç? Elbette olmaz hatta düşünülemez bile. Hele bir de kar yağmaya görsün çocuklarınızla dışarıda kar topu oynamak oldukça keyifli ve eğlenceli olacaktır.


Tabi bunun içinde mutlaka bir çift eldivene ihtiyacınız olacaktır. Kendi örmüş olduğunuz eldivenleri eminim ki severek kullanacaksınız. Hatta sizde gören herkes adeta bayılacak. Eldiven yapımı için istediğin renk ve tarzdaki bir ipi seçebeilirsiniz. Sakallı ip, yün ip, angora ip vb. eğer sizde benim gibi angora ve sakallı iple öreceksiniz yanlış yapmamaya çok dikkat edin çünkü kolay kolay sökülmemektedir.

Eldiven yapımında ilk adım baş parmaktır. 17 adet zincir çekelim ve bu zincirleri birleştirelim. Onun üzerine de 16 adet sık iğne yapalım. Sık iğneleri ikişer ikişer atlayarak 5 adet zincir çekip batalım. Bu adımdan sonrada ise artık hep olmak üzere 5 zincir çekip bir altında ki 5 zincirin üzerine batalım. Eldiven örgümüz bu şekilde devam edecektir. Olayımız tamamen bu örgü modeli üzerine tasarlanmıştır. Başparmak boyuna gelince ipi keselim. Baş parmağı ördükten sonra asıl elin ortasına geçebiliriz. 37 adet zincir çekip birleştirelim. Üzerine tekrardan 36 adet sık iğne yapalım ve iki sık iğne atlayarak 5 adet zincir çekerek batalım.

Bu şekilde devam ederek baş parmak hizasına gelinceye kadar örgümüzü örelim. Baş parmak hizasına geldikten sonra bir önceki adım da örmüş olduğumuz başparmağı ekleyelim. Yalnız parmağı eklerken örgünün sadece üç yerinde tutturmaya dikkat etmelisiniz. Alt kısmı açık bırakalım. Daha sonda bu açığı örgüye uygun şekilde kapatacağız. Eksilttiğimiz bu alan potluk olmasın diye eldivene bir miktar kavis verecektir. Buradan itibaren zincir sayısını karşılıklı iki yerde dörtten üçe sonrada ikiye düşüreceğiz. Bu şekilde örgüyü tamamlayalım.

buyantibiotics.site

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.