Kadın Moda

Bebeklerin Kucak Alışkanlığı İçin Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar
Bebeklerin Kucak Alışkanlığı İçin Öneriler

Belirli bir ay aralığına sığdıramayacağımız bir alışkanlıktır aslında bebeklerin kucağa alınmak istemeleri. Yenidoğan döneminden tutun ilerleyen bebeklik döneminde hatta çocukluk döneminde bile bebekler kucağa alınmak isterler. Bebeklerin kucağa alınmak istemelerinin nedenleri pek çoktur aslında. En basiti de anne karnında 9 ay boyunca kalan bebek doğumundan itibaren dünyaya alışmaya çalışır. Fakat anne karnından kendini daha güvenli hissediyordur. Bu yüzden bebekler anneleriyle hem fiziksel hemde duygusal olarak bağ kurmak ister. Kendini güvende hissettikleri tek yer ise anne kucağıdır. Aynı zamanda keskin bir belirleyici olan koku da burada devreye girer. Anne kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bebek çok istemesine rağmen kucağa alınmazsa hem ailesine hemde dış dünyaya karşı güven duygusu zarar görür. Uzun süre kucağa alınmayan bebek zamanla hırçınlaşır. Tensel temas bebeklik ve çocukluk döneminde çok önemlidir.

Hatta bebekler ilk doğdukları anda hem anneyle hem de babayla ten teması yaşamalıdır. Bebeğiniz çok ağladığında duyarsız kalmak iyi sonuçlar doğurmaz. Bu nedenle çok fazla olmamak kaydıyla ve bebeğinizi belli aralıklarla kucağınıza almalısınız. Ne bu duygudan bebeğinizi mahrum etmelisiniz ne de çok fazla kucağa alıştırmalısınız. Her ağladığında da kucağa almamak gerekir. Bu seferde bebek her zaman bu yöntemi kullanarak tutturma dediğimiz yönteme geçecektir. Kucak isteme zamanları uykudan uyandıklarında ya da uykuya hiç geçmeden başında başlamaktadır.

Bu tarz durumlarda bebeğinizin her hangi bir hastalığı yoksa beşiğinde biraz sallamanız ya da hiç dokunmadan yatağında kendi kendine dalmasını beklemeniz gerekir. Çünkü uyku ortasında bebeği kucağa almak uykusunun açılmasına neden olabilmektedir. Bu şekilde olursa bebekte bu davranış alışkanlık kazanır ve ilerleyen dönemlerde kendi kendine uyumasını engeller. Fakat tüm bunlara rağmen ağlamaya devam eder yine de kucağa alınmak isterse bebeğinizin yanında olduğunu hissettirerek

canadianpharmacycubarx.online

, ona dokunarak, elini tutarak, sırtını sıvazlayarak, pış pış yaparak yanında hatta onunla kısık sesle konuşarak orada olduğunuzu bebeğinize hissettirmelisiniz. Beşiğin kenarına ya da baş ucuna hareketli ve müzikli oyuncaklar asarak ilgisinin dağılmasına da katkı sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.