Kadın Moda

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar
Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Hem yenidoğan evresinde hem ilerleyen bebeklik döneminde pişik sıkça karşılaşılan bir durumdur. Eğer bebeğinizde pişik sık sık tekrarlayan bir durumsa o halde bebeğin bezinden tutun alışkanlıklarınıza kadar herşeyi tekrar gözden geçirmelisiniz. Özellikle 0-6 aylık bebeklik döneminde altını kısa sürede ıslatacağı için bebeğinizin bezini sık sık değiştirmelisiniz. Büyük tuvaletini yaptığını anladığınız anda da hiç bekletmeden altını değiştirmelisiniz. Uzun süre altını ıslak ya da pis bırakmak pişik olmasına sebep olacaktır. İlk zamanlar bu şekilde kısa aralıklarla bez değiştirmeye özen göstermelisiniz. Bebeğiniz büyüdükçe bu bez değiştirme sıklığı azalacaktır. Eğer uzun süre değiştirmezseniz bebeğiniz hem pişik olabilir hem de bundan dolayı çok rahatsız hissedecektir. Rahatsız olan bir bebeğin ağlamalarıda artacaktır. Bebeğin bezini değiştirirken temizlik ve hijyen koşullarına uymaya dikkat edin. Hem altını değiştirmeden önce hem de altını değiştirdikten sonra mutlaka ellerinizi sabun ile yıkayın.


Altını değiştireceğiniz zaman tabanına alt değiştirme örtüsü ya da temiz bir kumaş serin. Altını ıslak bez ile sildikten sonra kuru bir bez ile de kurulayın. Eğer kızarıklık varsa ya da tahriş olmuşsa pişik kremi sürün. Yeni bezi bağlamadan önce bir süre havalandırın. Bebeğiniz pişik olmuşsa; altına bağlamış olduğunuz temiz bezi çok sıkı bağlamayın. Hava alabilsin. Bebeğiniz için kullanmış olduğunuz pişik kremini ise güvenilir bir markadan almanızı öneririm.

Pudra kullanmak yerine kesinlikle krem kullanmanızı öneririm. Ayrıca tercihe bağlı olarak ıslak mendil yerine pamuk kullanabilirsiniz. Pamuk daha doğal ve sağlıklı olacaktır. Pişik oluşumunu genelde yaz aylarında fazlalaşmaktadır. Çünkü sıcak havaların etkisiyle çok fazla terleme yaşanmaktadır. Pişik oluştuysa mutlaka erken müdahale etmelisiniz. Oluşan pişik ilerlerse deride yara oluşturabilir. Cildin hava alması önemlidir. Bu yüzden bebeğinizin bezini değiştirirken biraz hava almasına müsade etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.