Kadın Moda

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Önlenir?

Sponsorlu Bağlantılar
Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Önlenir?

Bebeklerde sık sık görülebilen gaz problemi en çok 0-6 aylık dönemde yaşanmaktadır. Gaz sancısı bebeklerin kolik olanlarına da yol açabilmektedir. Şiddetli gelen gaz sancısı bebeğe çok büyük rahatsızlık ve beraberinde de huzursuzluk vermektedir. En çok 0-6 aylık dönemde görülmesinin başlıca sebebi; bebeklerin sindirim sisteminin tam anlamıyla gelişmemiş olmasıdır. Bebeğin beslenme sonrasında gazının çıkarılması ondan sonra yatırılması ya da uyutulması gerekir. Ayrıca sık sık gaz masajları yaparak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Unutmayın ki bebeğiniz ne kadar rahat ve huzurlu olursa sizin psikolojiniz ve motivasyonunuz da o denli sağlam ve dayanıklı olur. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa; kendi beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü siz ne yerseniz o anne sütüne geçmektedir. Pişmemiş çiğ soğan, sarımsak, asitli meyveler portakal, mandalina, greyfurt, kavun, kayısı, lifli yiyeceklerden fasulye, nohut, mercimek ve gazlı içecekler tüketmemelisiniz. Bebeğinizi besledikten sonra kaldırın ve oturur ya da ayakta olacak şekilde dik pozisyona getirin. Hatta bebegin yüzünü omzunuza yaslayacak şekilde dik tutun ve sırtına dairesel hareketlerle masaj yapın. Yavaş yavaş pıt pıt şeklinde sırtına çok hafif pışpışlayabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz formül mama ile besleniyorsa; kullandığınız biberona dikkat etmelisiniz. Olabildiğince yavaş akışlı olması gerekir. Çok fazla hızlı akışa sahip olan biberonlar bebeğinizin hava yutmasına neden olmaktadır.

Doktorunuza danışarak bebeğiniz ayına göre biberon seçmelisiniz. Bu şekilde hava yutmasının dolayısıyla fazla ve gereksiz gaz oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Formül mamayı biberona koyduktan sonra üzerine sıcak su ilave ediyorsunuz ve suya karışması için biberonu çalkalıyorsunuz değil mi? Eğer bu işlemin sonucunda biberonda fazla köpük oluşuyorsa bu da gaz oluşmasına neden olur. O yüzden çalkalamak yerine çay kaşığı ile karıştırabilirsiniz. Bütün bu önlemlere rağmen yinede bebeğinizde gaz sancısı meydana geldiyse karnına ılık bir havlu koyabilirsiniz

pharmrx.site

, karnıma dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Yinede bütün bu önlemlere karşın henüz geçmiyorsa ek ve detaylı bilgiler için doktorunuza başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.