Tığ İşi Kolay Örgü Atkı Örmenin Aşamalı Yapılışı

KOLAY ATKI ÖRME TEKNİĞİ: Atkınızı kendiniz örmeye ne dersiniz? Kış ayları için harika olmaz mıydı? Bir de kendinizin örmesinin getirdiği verdiği özgünlük ile cezbedici olacaktır. İstediğiniz renk ve desenin kolaylıkla sizin olduğunu hayal etsenize? Ruhunuzu katmış olursanız sizden bir parça gibi olacaktır yanınızda taşımaktan mutluluk duyacak hatta bir süreden sonra hep yanınızda taşımak isteyeceğinize garanti ediyoruz. Onun dışına belki bir armağan vermek istediğiniz de el örgüsünün ne kadar kıymetli olacağını biliyoruz. Sizden bir parça ve sizin ruhunuzu ve emeğinizi taşıyor. Ve kolay bir modeli sizler için derledik ki rahatlıkla hızlıca örebilesiniz ve belki de bununla minik çocuğunuza örerek onu böyle bir hediyeyle mutlu edebilirsiniz. O zaman bütün bu güzel armağanları verebilmeniz için yapılışını anlatmaya başlayalım dilerseniz.
TIĞ İLE ATKI MODELİ YAPILIŞI: 24 zincir çekerek başlayalım atkımıza. Ve diğer sıra için ikinci sıradan başlayarak 23 adet sık iğne yapalım. 3 adet zincir çekelim yanına bir trabzan ekleyelim. Atkı için puflar yapacağız o yüzden tığımıza ilmek alalım ve aynı yere tekrar batalım aynı işlemi tekrar yap diğer sıraya geçip işlemi devem ettirelim. 1 zincir çektikten sonra sıra sonuna kadar bu doğrultu da devam edelim. İstediğiniz uzunluğu yaratana kadar aynı işlemi devam ettirebilirsiniz.
Tüm işlemler bittiğinde ucuna püsküllerini yapıyoruz. Dilerseniz püsküllerin yapılışını da biraz anlatalım.  
püskül yapılışı: eşit boyutlarda kesilmiş istediğiniz kadar ipleri ikiye katlayarak tığa takıp atkınızın ucuna ekliyoruz ve ipin ucunu katlama noktasından geçirerek atkıya sabitlemiş oluyoruz. Yine resimlerde ayrıntılı olarak yapılışını ifade ettik. Daha iyi anlaşılması için.
ŞİŞ İLE ERKEK ATKI ÖRGÜ MODELİ:Bir tane de erkek örgü modeli iliştirelim şuraya dilerseniz. Spor ya da resmi kıyafetle rahatlıkla kullanabileceğiniz sade bir model tarifi vermek istedik. Atkı için uygun olan ip 5 yada 6 mm şiş ile kullanabileceğiniz bir ip olabilir.
Yapılışı: Şişe 42 ilmek atarak başlayalım. İlk sırasını ters örgü olarak tamamlayalım daha sonraki sıra içinde iki sıra ters örgü iki düz örgü olarak devam edelim. Bu şekilde uzatmak istediğiniz yere kadar devam edebilirsiniz. Hemen hemen 2 ile 2.5 çile arasında ip yeterli oluyor. İpinizi ona göre hazır ederseniz uygun olacaktır. Sıcak bir kış geçirmeniz dileği ile. Kolaylıklar dileriz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski