Kadın Moda

Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?

Sponsorlu Bağlantılar
Yenidoğan Bebek Nasıl Giydirilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?

Henüz yeni doğmuş bir bebek söz konusu olunca heyecanla karışık bir şekilde ne yapılması gerektiği hakkında biraz bocalanmaktadır. Altını temizlerken, banyo yaptırırken, karnını doyururken vb. durumlarda hep bir kararsızlık ve ne yapacağını bilememe halleri yaşanabilir. Hele bir de tecrübesizlik varsa durum karma karışık bir hal alacaktır. Yenidoğan bebekler her konuda oldukça hassastır. Bilinçsizce hareket etmek hiç doğru olmaz. Bebeğiniz doğmadan önce mutlaka onun için alışverişe çıkmışsınızdır. O yüzden bu tavsiyeler anne ve anne adayları için büyük önem taşımaktadır. Bebeğiniz doğmadan önce yeni aldığınız kıyafetleri mutlaka 60 derece sıcaklıkta yıkayıp ütülemelisiniz. Çamaşırların kumaş boyaları vb. üzerindeki kimyasallar arınacaktır. Aynı zamanda yüksek ısı da ütülendiğinde de mikrobu kırılacaktır. Ayrıca bebeğinize kıyafet alırken organik ürünleri tercih etmenizi öneririm. Aynı zamanda kesinlikle sentetik ve naylon yapılı giysilerden uzak durmalısınız.


Bebekler ve çocuklar için pamuklu kumaş türü tercih etmelisiniz. Biliyorsunuz ki pamuklu kumaş türü cildi havalandırıp teri çekecektir ve soğuk tutup bebeğinizi üşütmeyecektir. Kıyafetlerin üzerindeki dikişlere de çok dikkat etmelisiniz. Çünkü sert dikişli olan kıyafetler bebeğinizi rahatsız edip huzursuz olmasına neden olacaktır. Huzursuz bebek ise devamlı ağlamaklı olur.

Giysilerin oldukça sade olmasına özen göstermelisiniz. Metal aksamlar, aksesuarlar, kalın fermuarlar, düğmeler, sert dikişler gibi rahatsız edici tarzda olmamalı. Bebeğinizin ilk aylarında yani 0-3 aylık döneminde tulum giydirebilirsiniz. Tulum ile rahat edip hareket alanları daha özgür olacaktır. Yenidoğan bebekler daha çok üşürler. O yüzden kalın giydirmelisiniz. Burada mevsim önemli bir faktör elbette. Mevsime giyimini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yenidoğan bebeklere uyku esnasında yarım kundak yapılabilir. Çünkü bebekler uyku halinde de istemsizce ellerini kollarını hareket ettirirler. Bu da onların kendi kendilerini uyandırıp korkutmasına neden olur. Çok fazla sıkmadan yarım kundak yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.