Kadın Moda

Yenidoğan Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar
Yenidoğan Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Henüz yeni mi doğum yaptınız? Bebeğinizi kucağınıza almanın belkide daha ilk günlerindesiniz. Hem zorlu hemde keyifli günlerdesiniz aslında. Çünkü büyüdükçe biraz daha zorlaşıyor herşey. Emekleme, yürüme dönemleri bir yandan da meraklı tavırlarla her nesneyi ağızlarına götürerek tanıma çabaları. Her ne kadar sevimli olsalar da bazen bu merakları tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Bu yüzden devamlı gözünüz üstlerinde olmalıdır. O evrelere geçmeden önce isterseniz yenidoğan bebeklerin uyku düzeninin nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Bir rahatsızlığı olmayan yani sağlıklı bebekler gün içinde yaklaşık 15 ile 18 saat arası uyurlar. Fakat günü gelmeden erken doğan bebeklerde uyku düzeni değişiklik gösterebilir. Yenidoğan bebekler gün içinde 6-7 saat kadar uyurlar. Gündüz üç kez uyutabilirsiniz. Bebekler ve çocuklar için uyku düzeni son derece önemlidir. Çünkü uyku uymakta en az yemek yemek, su içmek kadar hayati bir durumdur.


Bebekler büyüdükçe uyku düzenleri de değişiklik gösterebilir. Uykuları büyüdükçe azalacaktır. Özellikle gündüz uykuları çok kesintiye uğrayacaktır. Günde üç kez uyuyan bebekler yavaş yavaş iki kere sonra ise bir kere uyumaya başlayacaklardır.

Bebekler ilk 4 ayında beslenmek için geceleri sık sık uyanacaklardır. Hatta bazı bebeklerde bu alışkanlık haline bile dönüşecektir. Geceleri beslenmek amacıyla bir ya da iki kez uyanacaklardır. Özellikle anne sütü ile beslenen bekekler diğer bebeklere oranla daha sık uyanabilmektedirler. Tabi bu yazdıklarımız tüm bebekleri kapsayacak diye birşey yok. Sonuçta her bebek bir insan değil mi? Her insanın da huyu, karakteri aynı olmadığına göre bütün bebekleri eşit şekilde düşünmek yanlış olur. İstisnalar her konuda olduğu gibi bebeklerin uyku düzeninde de geçerlidir. Zaman zaman bebeklerin uyku düzeni bozulabilir. Endişeye kapılmayın. Zamanla herşey yoluna girecektir. Bebeklerinizle birlikte mutlu günler dilerim.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.