Kadın Moda

Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?

İlk defa anne olanlar ve anne adayları yenidoğan bebek bakımı konusunda oldukça endişeli ve tedirgin olabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Böyle hissetmeniz gayet doğal. Öncelikle şunu unutmayın ki anne olduğunuzda yani bebeğinizi ilk defa kucağınıza aldığınız vakit sanki yılların tecrübeli annesi gibi hissedeceksiniz. Öncelikle rahat olun. Doğum yaptığınızda yanınızda size yardımcı olacak birisi olsa çok iyi olur. Anneniz, ablanız, kayınvalideniz veya varsa eşinizin kız kardeşi gibi. En büyük destekçiniz elbette eşiniz olmalı. Psikolojik ve mental olarak bu dönem sizleri zorlayabilir. Gece uykusuzluğu ve günlük yoğun tempo sizi yorabilir. Bebeğinizin mis gibi kokusu içine çektiğinizde emin olun ki bütün zorluklar yerini huzura ve mutluluğa bırakacak. Bebeğinizin yeni doğduğu anda cildinde beyaz renkli kremsi yapıda bilimsel ismi vermiks olan bir madde yer alır. Aslında kremsi bu yapı bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Kesinlikle hemen yıkanmaması gerekir.


Doğumunuz gerçekleşmeden günler öncesinden hastaneniz ve doktorunuzla bu konuyu konuşabilirsiniz. Yenidoğan bebeğin ilk banyosunun gerçekleşmesi için göbek bağının düşmesini beklemek gerekir. Fakat göbek bağı düşene kadar bebeğin vücudunu, ellerini ve yüzünü ıslak havluyla silebilirsiniz. Kıyafetlerini de sık sık değiştirerek bu süre zarfı temizliğini sağlamış olursunuz.

Bebeğin göbeği düştükten sonra ise eğer yaz mevsimindeyseniz gün aşırı banyo yaptırmanız bebeğinize çok iyi gelecektir. Ilık duş bebeğin sakinleşmesine ve rahat uyku uyumasını kolaylaştırmaktadır. Bebeğin karnı yeni doymuşken banyo yaptırmanızı önermem. Karnını doyurduktan 1-2 saat sonra banyosunu yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin banyo suyunun sıcaklığını ayarlarken elinizle değil dirseğinizle kontrol etmelisiniz. Çünkü eller sıcağa alışkın olduğu için sağlıklı sonuç vermez. Bu sebeple dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol ettikten sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz. Bebeğinizin yüzü aşağıya gelecek şekilde tutmalısınız. Bebeğin karın kısmından tutarak yüzü aşağıya gelecek şekilde tutmalısınız. Duruladıktan sonra havlu ile kurulamalısınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.