Kadın Moda

Ütü Yanığı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Ütü Yanığı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Ütü yapmak diğer ev işlerine göre neredeyse en zoru ve dikkat isteyenidir. Sebebi ise ufacık bir hatada ya da yanlış bir ütü baskısında ütülemiş olduğunuz kıyafette ütü izi oluşabilmektedir. O da en sevdiğiniz bir kıyafeti bile artık kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Şimdiye kadar böyle düşünüyordunuz değil mi? Fakat merak etmeyin. Bugün bu yazımızda ütü yanığı lekesinin nasıl çıkarılabildiğinden bahsedeceğim. Eminim bu püf noktaları bildikten sonra ütü yapmak size eskisi kadar zor gelmeyecek. Artık ütü işi olunca evde olan bir başkasına devretmek zorunda kalmayacaksınız. Kıyafetlerde ütü son derece önemlidir. Kırış kırış bir kıyafet şık ve zarif görünmenizi engelleyecektir. Bu yüzden kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olmasına özen göstermelisiniz.
✏️ Ütü yapmadan önce özellikle koyu renklere sahip kıyafetleri ütülemeden önce üzerine bir bez koyarak ütülerseniz kumaşa yapışma bir ütü lekesi probleminiz oluşmaz. Fakat bu püf noktayı bilmiyordunuz ve hali hazırda ütü yanığı lekesi olan bir kıyafetiniz var o halde şu yöntemleri ve püf noktaları uygulayabilirsiniz.

✏️ Kıyafetlerinizde oluşan sarı lekeleri ve ütü izlerini geçirmekte baya etkili olan bir karışımdan bahsetmek istiyorum. Bir kabın içerisinde limon suyunu ve bir miktar tuzu karıştırın. Bu karışım her türlü lekeyi çıkarmakta etkilidir. Limon suyu ve tuz ikilisini lekeli bölgeye sürerek güneşte bekletmelisiniz.
✏️ Temizlik konusunda özellikle doğal temizlik denilince akla ile gelen isim tabiki sirkeden bahsediyorum. Ütü izini geçirmekte sirkeden de faydalanabilirsiniz. Peki ya nasıl mı? Temiz bir bezi sirkeli suya batırın. Islatmış olduğunuz bezle ütü yanığı olan yeri iyice bastırarak silin. Daha sonra o kıyafeti çamaşır makinesinde veya elinizde yıkayın. Bu şekilde lekelerden kurtulabilirsiniz.

✏️ En etkili ve beyazlatma özelliği ile bildiğimiz çamaşır suyunu yanık ütü izleri içinde kullanabilirsiniz. İçinde bulunan kimyasallar sayesinde hem yüzey üzerinde hem de kıyafetler üzerinde etkili sonuçlar elde edilecektir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da eğer yanık izi olan kıyafetiniz koyu renkliyse çamaşır suyu kullanmanızı önermem. Çünkü içeriğinde yoğun kimyasal bulunduğundan dolayı kıyafetin renginide değiştirecektir. Bu yüzden beyaz ve açık renkli kıyafetlerinizde kullanmanızı öneririm.

✏️ Ütü yanık izlerinden kurtulmanızı sağlayacak diğer bir yöntem ise patatestir. Küçük bir patatesi soyun ve yuvarlak dilimler halinde doğrayın. Ütü yanığı olan kıyafetinizi patates dilimleriyle silerek tertemiz bir hale getirebilirsiniz. İçerisinde bulunan yoğun nişasta sayesinde lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.