Kadın Moda

Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Pilav sofraların olmazsa olmazıdır. Özellikle de sulu yemeklerin yanında vazgeçilmez yemek çeşitlerinden bir tanesidir. Çorbaların, et yemeklerinin, sulu yemeklerin muhteşem ikilisinden biri olan pilavı yapmak öyle basit değildir. Pilav deyip de geçmemek gerekir. Belli başlı aşamalardan geçip pilavı tane tane pişirebilirsiniz. Her türlü yemeğin yanına çok yakışan pirinç pilavı yapmadan önce mutlaka kullanmış olduğunuz pirincin cinsi çok önemlidir. Bu tüyolar ile birlikte herkes pirinç pilavınıza hayran olacak diyebiliriz. Ne kadar zor görünürse görünsün iyi bir pirinç pilavı yapmak sanılanın aksine o kadar da zor değil. Gelin yöntemlere bir göz atalım.
📌 İlk kuralımız pirinç pilavının ana malzemesi olan pirinci iyi seçmek olmalı. Kesinlikle iyi ve kaliteli bir pirinç lapa olmaz ve gayet güzel pişer. İyi pirinç güzel bir şekilde şişerek tane tane kalır. Örneğin baldo pirinç iri taneli ve kalitelidir.

📌 Pilav yapmadan önce pirinci iyi bir şekilde yıkayın daha sonra bir kabın içerisinde ılık suyla ıslatın. Üzerine 1 çay kaşığı tuz ve birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz. Bu pirinci beyazlatıp tane tane düşmesine yardımcı olur.

📌 Pirinç pilavı yaparken sadece zeytinyağ ya da sıvıyağ kullanmayın. Pirinçleri kavurma aşamasında tereyağı kullanmak hem pilavınızı lezzetlendirecek hem de mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Pilav yaparken tavsiyem hem zeytinyağı hem de tereyağı kullanmanız olacaktır.
📌 Pirinçleri mutlaka iyice kavurun. Güzelce kavrulan pirinçler çok lezzetli olacaktır. Pirinçlerin üzerine bir parça tereyağı ekleyerek uzun uzun kısık ateşte tahta kaşık ile kavurun. Pirinçleri alttan yukarı doğru kavurmalısınız. Bu şekilde kavurursanız pirinçler kırılmamış olur. Kavurma esnasında pirinçlerin üzerine tuzunu ve limon suyunu eklemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde pirinçler bembeyaz olacaktır.

📌 Pirinç pilavında ölçü bilmek çok önemlidir. Aksi takdirde yani ölçünüzü iyi bilemezseniz pilavınızı ya lapa ya da pişmemiş bir şekilde kıtır kıtır olur. Doğru pilav ölçütü 1 su bardağı pirinç için 1.5 su bardağı su kullanmaktır. Ardından pilavınızın üzerine eklemiş olduğunuz suyun et ya da tavuk suyu olması da pilavınıza muhteşem bir lezzet katacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.