Kadın Moda

Saten Kumaş Kadın Kıyafetleri

31.07.2019
Sponsorlu Bağlantılar
Saten Kumaş Kadın Kıyafetleri

Bu parlak pürüzsüz dayanıklı kumaşı kadınlar daha çok kullanmakla birlikte erkekler de oldukça tercih etmektedir. Hem kıyafet olarak hem de kıyafetlerine aksesuar ya da süsleme olarak çok fazla kullanmaktadırlar. Aslına bakarsanız yapımı da kullanımı da oldukça zahmetlidir çok fazla kırıştığı için sık ütü gerektirir. Tesettürlü kadınlar içinde özellikle eşarplarda daha sık kullanılmaktadır. Saten kumaş nadir dokunuşu sayesinde biraz da tehlikeli bir kumaştır. En ufak bir hatayı bile hemen belli edebilir vücut hatlarınıza ve iç çamaşırlarınıza bu kumaş üzerinizdeyse dikkat etmeniz ve sık sık kontrol etmeniz şarttır. Saten kumaşın özelliği; kumaşın her iki yüzünde de çok sıkı bir şekilde olan dokuma şeklidir. Saten kumaşın da pamuklu, ipek, yün olarak dokuma çeşitleri vardır. Bu kumaş çeşidinin mat olarak dokunması yoktur, bütün çeşitleri parlak olarak dokunur ve oldukça dikkat çekicidir. Diğer kumaş türlerine oranla öne çıkmasının nedenlerinden biri de parlak olmasıdır. Çift taraflı dokunmasına rağmen saten kumaşın tek tarafı parlaktır. Özel gömlek ve abiye tasarımlarında, gelinlik tasarımlarında bluz ve nevresimlerde pamuk satenler tercih edilir.

Saten kumaşlar günümüzde üst giyiminde, pantolon, bluz, etek, elbise, ev tekstilinde, ayakkabılarda, ayrıca en çok eşarplarda kullanılmaktadır. Ayrıca gelinlik modellerinde de geçmişten günümüze gelinlerin rüyasını süsleyen özel tasarımlar yapılmaktadır. Takım elbise, kaban, ceket astarlarında elbise astarlarında da oldukça fazla bir kullanım alanı vardır. En büyük eksilerinden biri de çok hızlı bir şekilde leke tutmasıdır ve bu lekeler kolay çıkmaz. Dokumasının sıklığına göre satenin fiyatı doğru orantılı olarak artar.
Saten elbiseleri, bluzleri, pantolonları kısacası saten kumaşlı giyimleri daha çok ince, zayıf kadınların tercih etmesi gerekir; saten kumaş hassas dokusundan kaynaklı olarak hem inceliğinden dolayı vücut hatlarınızı çok açığa çıkarırsınız hem de en ufak bir dikiş hatasını kabul etmeyeceği için en ufak bir delikte ip çekmesi ya da darlıkta patlama yapar, bu nedenle kesinlikle vücudunuzu bilerek bu kumaşı kullanıp kullanmamayı tercihleriniz arasına ekleyip çıkartmak olmaktır. Ancak fiziğiniz müsaitse özellikle özel günlerinizde saten kumaş tercih etmenizi öneririz, gerçekten üzerinizde kalem gibi durarak sizi oldukça zarif ve şık gösterecektir. En basit modellerde bile bu kumaşın etkisiyle fiziğinizin güzelliğini ön plana çıkarabilirsiniz. Saten kumaş çeşitleri olarak; Saten düşes, Serbest saten, Şarmöz, Krep saten, Sarjan saten, Çin sateni, İnce saten en bilinenleridir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.