Kadın Moda

Oyuncakların Çocuklarımıza Zararı Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar
Oyuncakların Çocuklarımıza Zararı Nedir?

Çocuklarımızın oynadığı oyunlar ve oyuncaklar onları ruhsal ve bedensel olarak etkisi altına almaktadır. Çocuklarımız gördükleri her şeyden etkilenirler ve gelişimlerini bu oyuncaklarla tamamladıkları için sizden gördüklerini oyuncakları ile size anlatırlar. Biz anne babalar çocuklarımızın gelişimine, büyümesine önem verdiğimiz kadar; sağlıklarına da önem veririz. Eskilerde bu konuda büyüklerimizin işleri daha kolaydı, çünkü imkanlar kısıtlı olduğu için çocuklar ya arkadaşlarıyla oynardı ya da anne babalarının yaptıkları oyuncaklarla. Kız çocukları için el örgüsü bebekler, erkek çocukları için tahta oyuncaklar vardı. Günümüzde ise bunları hatırlayan yok. Her aile çocuğuna ucuz veya pahalı iyi ya da kötü bir veya birkaç oyuncak alıyor, tabi bunları alırken çocuğun sağlığını veya psikolojisini ne kadar düşünüyor? Çocukları şiddete eğilimle yapan atari oyunlarından bilgisayar oyunlarına varıncaya kadar, silahlara kadar birçok çocuk psikolojisini olumsuz etkileyen oyun mevcut, hatta bu oyuncaklar çocuklarımızı intihara bile sürükleyebiliyor. Küçük çocuk oyuncaklarını göz önüne alacak olursak uygun fiyata Çin’den gelen oyuncaklar piyasada geziyor ve oldukça fazla bir şekilde rağbet görüyor.

Çocuklarımızla oyunlar oynayarak onların el becerilerini geliştirebilir, gelişimlerine katkı sağlayabiliriz. Tabi ki bunu yaparken Çin’den getirilen plastik maddeden üretilen ve zararlı toksin maddeler içeren oyuncaklardan uzak durmalıyız. Çocuklarımızı kötü yönde etkileyecek, ırkçılık besleyen, şiddete meyilli oyuncaklardan uzak tutmalıyız. Tabi ki plastiğin vücuttaki zararlarını hepimiz biliyoruz. Bunun bir de çocuk vücuduna etkisini düşünürsek, onların narin bedenlerini daha çok etkilediğini çocuklarda kansere yol açtığını, böbreklerine, hormanlarına olan zararlarını göz önünde bulundurduğumuzda çocuklarımızı nasıl bir tehlikenin beklediğini anlarız.
Plastik oyuncakların içerisindeki ana madde PVC’dir. Çocukların özellikle ağızlarıyla temas edecek oyuncaklarda bu madde içermemesine dikkat etmeliyiz. Çocuklarımıza oyuncak alırken içeriğini iyi okuyup araştırmalıyız. Küçük çocukların gelişim sürecinde özellikle her şeyi ağızlarına aldığını da gözü önünde bulundurursak içeriğini bilmemiz oldukça önemlidir.

Bebekler için ya da daha büyük çocuklar için günümüzde daha çok şarjlı ve pilli oyuncaklar mevcuttur. Konuşan bebekler, akülü arabalar ve daha nicesini kolayca bulabiliyoruz. Bunlarda da pilin konulduğu kısma dikkat etmeli, bunların çocuğumuzun açamayacağı şekilde olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü bu kısımlarda çocuklar için tehlike yaratmakta ve çıkan pili çocuğun yutması gibi oldukça kötü sonuçlar doğurabilmektedir.
Çocuklarımıza bir şey yaptırmak isterken de onları akıllı telefonlardan, televizyon ve tabletlerden uzak tutmalıyız. Sırf çocuğumuz ağlıyor ve yemek yemiyor diye ellerine oyalanması amaçlı verdiğimiz bu zararlı eşyalar çocukların hem göz sağlığını bozuyor hem de çocuğumuzun içine kapanmasına neden oluyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.