Kadın Moda

Örgü Kışlık Çorap Modelleri

Sponsorlu Bağlantılar
Örgü Kışlık Çorap Modelleri

Babaannelerin, anneannelerin büyük bir hevesle torunlarına, çocuklarına ördüğü kışlık çoraplar, kış aylarının sıcak geçmesine yardımcı olmaktadır. Yıllardır devam eden bu alışkanlık, öneminden hiç taviz vermeyerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kışların bu çorap modelleriyle sıcacık geçtiği ise herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Örgü kışlık çorap modelleri konusunda büyük bir ustalıkla maharetlerini sergileyen kadınlar, adeta birbirleriyle yarışır şekilde iş çıkarmaktadırlar. Kışlık çorap örmek için gerekli malzemeleri temin edilir, çeşitli modeller incelenerek karara varılır. Kışlık çorap örmek için çeşitli örgü aletlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların değişiklik göstermesinin nedeni ise, kışlık çorabın modeline göre değişiklik göstermektedir. Bazı modeller için 5 adet küçük şiş gerekirken, bazı modeller için 2 adet büyük şiş gerekir. Bazı modeller için ise kalın başlı tığ gerekmektedir. Örgü aletinin değişiklik gösterdiği gibi, çorabın örülmesi için gerekli olan ipin de değişiklik gösterdiği görülmektedir. Yün satan yerlerden, ip dükkanlarından kolayca temin edeceğiniz yünler, çeşitli renk ve modellerde bulunmaktadır.

Kışlık çorap için gerekli olan en uygun ip türü ise, yünlü ve kalın iplerdir. Çorap örmede kullanılan bu ipler, başka bir ürünün yapımında kullanılmamaktadır. Örgü kışlık çorap modelleri alanında şu motifleri görebilirsiniz:

  • Çiçek motifleri,
  • Hayvan figürleri,
  • Geometrik şekiller,
  • Taşlı modeller,
  • Bağcıklı modeller.

Model Çeşitlerinin Yapımı
Örgü kışlık çorap modelleri konusunda yapılan incelemelerde farklı renklerde ve desenlerde iş çıkarıldığı görülmektedir. Bunların yapımı konusunda kısaca bilgi vermek gerekirse şunlar söylenebilir: 5 adet küçük şişten 4 tanesini kare şekline getirerek iplikle birleştirebilirsiniz. Elde kalan tek şişi ise modelin örülmesi aşamasında kullanmanız gerekecektir. Yapacağınız model çiçek, geometrik şekiller gibi modeller ise, bu tarzda bir örgü sistemi işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca çorabın uzun olacağı göz önünde bulundurulursa, uç ve topuk kısımlarının yapımının zor olduğu kanısında olabilirsiniz. Ancak 5 adet şişle yapılan örgü kışlık çorap modelleri alanında topuk ve uç kısımların rahatlıkla örüldüğü görülmektedir.

Geometrik şekilli modeldeki kışlık çorap için, renkli ipler kullanmak isteyebilirsiniz. Bu noktada her bir şekil için ayrı renkte ip almanız gerekmektedir. İpleri temin ettikten sonra, geometrik şeklin desenine göre şişleri ayarlamanız ve şişlere doğru rengi yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu modellerin yanı sıra, taşlı modellerin yaygınlık kazandığı görülmektedir. Pul veya taşların ipliğe geçirilerek örülmesi sonucunda ortaya çıkan kışlık çoraplar, özellikle genç kesim tarafından büyük beğeni toplamaktadır. Örgü kışlık çorap modellerine modernliği getiren uygulamalardan birisi ise, ayakkabı şeklinde olan, bağcıklı modellerdir. İplerin zincir şeklinde veya saç örgüsü şeklinde örülerek çoraba eklenmesiyle meydana getirilen bir çorap modelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.