Kadın Moda

Mumlar ve Özellikleri

25.09.2019
1.147
Sponsorlu Bağlantılar
Mumlar ve Özellikleri

Mumlar ve Özellikleri

Mumlar evimizin her yerinde hem dekor olarak hem de aydınlatma olarak kullanabileceğimiz, loş, romantik bir ortam sunan dekoratif eşyalardır ve bu eşyaları yapmamız mümkündür. Mumları sadece yapmakla kalmayıp, hazır alıp şekil vererek de farklı dekoratif süsler elde edebiliriz. Günümüzde mumlar sadece aydınlanmak ya da ortamı romantikleştirmek için kullanılmaz, ayrıca özel zamanlarımızda da (nikah şekeri ) tarzı süslemeler ile misafirlerimize o anı hatırlatacak hediyeler veririz. Küçük süslemeler içinde oldukça şık duran mumlar, ayrıca minyatür bisikletler, arabalar, vazolar, kutular içinde de oldukça şık ve göz alıcı durabilmektedir. Mumlar yapımı için kullanılan belli başlı hammaddeler şunlardır; parafin, jel parafin, ayçiçek ve soya parafini, bal mumu, stearik asit, mum fitili, mum boyası, mum esansı gibi maddelerdir. Bu malzemelerden bazıları sağlığa zararlı iken bazıları da doğadan üretildiği için kimyasal madde içermediğinden sağlığa herhangi bir zararı bulunmaz. Fitiller de ise durum farklıdır. Mum fitilleri pamuktan üretilir. Boyaları da yine aynı şekilde doğaldır, aksi takdirde doğal olmayan mum boyaları kanserojen madde içermektedir.

Kaliteli mumlar oda sıcaklığında herhangi bir bozulmaya uğramadan uzun süre dayanabilirken, daha kalitesiz mumlar birkaç güne eriyecek ya da eğilip kırılacaktır. Ayrıca kaliteli mumlarda fitiller daha düzgün olduğu için tütme gibi kararma gibi sıkıntılar da karşımıza çıkartmaz. Mumları kullanırken de oldukça dikkat etmeliyiz, mumlar yanarken mutlaka başında durmalıyız, herhangi bir devrilmede ya da ufak bir eşya ile temasında yangın çıkartarak canımızı ve malımızı tehtit edebilir. Özellikle çocuklarımızdan da uzak tutmalıyız ve tabi ki evdeki hayvanlarımızdan da onlarda devirebilir veya kendilerine zarar verebilirler. Mumun ateşine dikkat edeceğimiz kadar, akıcı kısmına da dikkat etmeliyiz ki burası da oldukça yakıcıdır. Biz ya da çocuklarımızla temasında deriyi yakıp kalıcı derecede zarar verebilir. Mumların yanında çocuklarımızı çok fazla durdurmamalıyız, bu onlara zarar verebilir.
Mumlar günümüzde eskisi gibi tek tip olarak üretilmemektedir. Parafinden yapılan mumlar olduğu kadar, dekoratif olarak da pilli mumlar mevcuttur, hatta kumandalı, elektrikli mum seçenekleri de vardır. Mumlar, evimizin dekoratif kısmını süslemede oldukça etkili bir alana sahiptir. Kumandalı, pilli mumlar da sürekli kullanım ve evin aydınlanması için kullanılacak oldukça hoş görünüm sunan dekoratif eşyalar olarak kullanım sunar. Mumlarla kendimize ek iş fırsatı yaratarak evimizin gelirini artırabiliriz. Hediyelik eşya hazırlayıp bunları da internet üzerinden ya da sıcak satış yaparak ek gelir elde edebiliriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.