Kadın Moda

Kilo Sorunu Nedir ? Nasıl Çözüm Buluruz ?

31.07.2019
940
Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Sorunu Nedir ? Nasıl Çözüm Buluruz ?

Her canlının yaşamını sürdürebilmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır. Yaşantımızı, gelişimimiz ve sağlığımız için beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Hepimizin yaşına ve cinsiyetine göre, ayrıca da yaptığımız işimize göre ve kilomuza göre de farklı farklı kalori ihtiyacımız vardır. Bu kalori ihtiyacının üstünde beslenmeye başladığımızda kilo almaya başlarız, altında beslendiğimizde de kilo veririz. Harcadığımız kaloriden fazla kalori alıp daha az efor sarf edersek doğal olarak kilo almamız kaçınılmazdır. Yani son zamanlarda ortaya çıkan obezite de işte tam bu noktada baş gösterir. Eğer vücudumuzun aldığı kaloriyi harcayamazsak harcayamadıklarımız yağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da fazla yağlanmalar da obezitenin başlangıcı anlamına gelir. Kimse doğuştan obez olarak dünyaya gelmez, beslenme şeklimizle kendi yağ oranımızı kendimiz belirleriz. Obezite aslında bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtulmanın en önemli yolu sağlıklı ve yağlı gıdalardan uzak durarak olur. Obezite başta kolestrol olmak üzere; kanda yağlanma, ürik asit seviyesinin yükselmesi, yüksek tansiyon, hareketlerin kısıtlanması, nefes darlığı, kalp krizi, inme gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

Tüm bu hastalıkların bizden uzak durması için yiyip içmemize ve aktivete de bulunmamıza dikkat etmeliyiz. Günlük egzersizlerimizi yapmamız da sağlığımız açısından, yediğimiz yiyecekler kadar önemlidir. Obez olup olmadığımızı boy kilo oranı yaparak tespit edebilir, bununla ilgili önlemlerimizi alabiliriz. Vücut kitle indeks hesabı da boy kilo oranı ile yapılmaktadır. Bunun hesabını yapmak için boyumuzu kendisi ile çarpar çıkan sonucu kilomuza böleriz. Burdan bulduğumuz sonuç ta sınıflara göre dağılır ki bunlar kademe kademedir.

Eğer bu oran 20 ile 25 arasında çıkarsa normal değerlerdesiniz demektir, eğer 25 in üzerine çıkarsanız da 30 a kadar kilolu, 30 dan sonrası da obezite olarak değerlendirilir. Her diyeti uygulayıp kilo veremiyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda vardır, çünkü kilo veremememiz sadece beslenme şeklimizle ilgili olmayıp, rahatsız olmamızdan da kaynaklı olabilir. Eğer kan değerlerinize baktırarak başka bir sıkıntınız olup olmadığını hekimler tarafından öğrenebilirsiniz. Troid ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa bu kilo vermenize engeldir, hekim gözetiminde ilaç kullanarak bu hastalığınıza engel olabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Eğer yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat ettiğiniz halde kilo veremiyor hatta daha çok kilo alarak gün geçtikçe sağlığınız elinizden uçup gidiyorsa bir diyetisyene başvurarak gerektiği gibi sağlıklı kilonuza düşerek, sağlıklı yaşamın tadına varabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.