Kadın Moda

Kek Kabartmanın Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar
Kek Kabartmanın Püf Noktaları

Beş çaylarının, atıştırmalıkların akla ilk gelen ismi kekler yapımı oldukça pratik olması sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Fakat yinede kek deyip geçmemek gerekir. Lezzetli, içi hamur kalmadan, kıtır kıtır, ağızda dağılan, pamuk gibi yumuşacık ve puf puf kabaran bir kek yapmanın da elbette incelikleri ve püf noktaları var. Hele bir de kış mevsimde sıcacık, kabaran bir anne keki yapmak istemez misiniz? Bu püf noktalarla adeta herkes kekinize hayran kalacak. Gelen misafirleriniz bu keki nasıl yaptığınızı, nasıl bu kadar kabardığını bir bir merak edip soracaklar. Misafir ikramlıklarında, gün sohbetlerinde, beş çaylarında severek tüketebilirsiniz. Pek çok farklı kek çeşidi vardır. Klasik anne keki, ağlayan kek, ıslak kek, meyveli kek gibi daha bir sürü sayabileceğimiz çeşitte kek mevcuttur. Vereceğim püf noktaları bütün keklerde deneyebilirsiniz.


📌 Kek yaparken kullanacağınız malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalı. Kek yapmadan en az yarım saat 1 saat önce malzemeleri buzdolabından çıkarın. Malzemeler soğuk olunca kek yeterli seviyede kabarmaz. O yüzden malzemelerin hepsini keki yapmadan önce mutkaka dolaptan çıkarıp hazır etmelisiniz.

📌 Kek için kullandığınız yumurtanın sarısını ve beyazını ayrı kaplarda çırpmanız kekinizin daha iyi kabarmasına olanak sağlayacaktır.

📌 Keki fırına vermeden önce mutkaka fırını önceden ısıtın. Soğuk fırına vermeniz kekinizin kabarıklığının sönmesine neden olur.
📌 İyi ve tabanı yapışmamış bir kek istiyorsanız kek kalıbını ya da kullanacağınız tepsinin tabanını güzelce yağlayın veya unlayın. Kekiniz bu şekilde yapışmamış olur.
📌 Hazırladığınız kek hamurunu fırına vermeden önce 10-12 dakika kadar dinlendirin. Dinlenen kek hamuru daha güzel bir şekilde kabaracaktır.

📌 Yapacağınız kek meyveli bir kek ise kek hamurunu hazırlarken içerisine 2 yemek kaşığı mısır unu eklerseniz meyvenin suyu kekin kıvamını bozmayacaktır. Eğer çok fazla meyvenin suyu varsa suyunu sıkarak da ayırabilirsiniz.
📌 Kekin içine eklediğiniz kabartma tozunu unun içine ekleyerek ve ikisinide eleyerek kek hamurunu eklerseniz kekiniz puf puf kabaracaktır.
📌 Kekiniz pişip fırından çıktıkta sonra üzerini bir havluyla kapatabilirsiniz. Böylelikle kekiniz yumuşacık olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.