Kadın Moda

Evde Yorgan Dikimi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Evde Yorgan Dikimi Nasıl Yapılır?

Yorgan dikmek geleneksel bir el sanatıdır aslında. Çünkü yorgan dikmeyi sadece ihtiyaç ve meslek olarak değerlendirmek yanlış olur. Aynı zamanda bir sanattır. Bir hayli güç olan yorgan dikme işlemi hala günümüzde yaygındır. Bu işin zor olmasının başlıca sebepleri çok detay isteyen bir uğraş olması ve kesinlikle bu işte tecrübe kazanılması gerektiği içindir. Özellikle çeyizlik yorganlar asla önemini yitirmez. Düğün öncesi çeyiz için yorgan diktirmek istiyorsunuz ve bu size çok maliyetli geliyor olabilir. O yüzden sizler için evde yorgan dikimi yöntemlerini açıklayacağım. Aslında pek çok yorgan çeşidi vardır. Yün, elyaf, pamuk, mikrofiber gibi. Her yorganın kendine has kullanım çeşidi, ölçüsü vardır. Ayrıca her birinin yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkamanız tavsiye ederim.
1️⃣ Yorgan dikimine başlarken yapacağınız ilk adım yorganın iç kısmını nazik hareketlerle fazla sallamadan dışarıya doğru çevirmelisiniz. Aynı zamanda sizde bu arada yorganın mitilinin dikiş paylarını ve kat izlerini ütüleyerek fazla kalan iplikleri temizlemelisiniz.


2️⃣ İkinci aşamada yorganınızı hangi malzemeden oluşturacağınıza karar vermelisiniz. Genelde yün, pamuk veya elyaf tercih edilmektedir. Sizde seçmiş olduğunuz dolgu malzemesini tarttırarak yeterli ölçüde ayırmalısınız.
3️⃣ Yorganın yüzü yani ön tarafı alta gelecek şekilde yere serin. Dolgu malzemesini de mesela yün diyelim. Yorgan kılıfının içine boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Kılıfın diğer tarafından yani dikilmeyen ağız boşluğundan rulo yaparak çevirin. Daha sonra yorganın ağız kısmını dikin.

4️⃣ Yorganın içine koymuş olduğunuz dolgu malzesinim yorganın içine iyice yerleşip potluk oluşturmaması için sert bir cisimle ya da sopayla vurulur. Elinizden geldiğince yorgana iyi bir şekilde vurmaya çalışın. Ne kadar iyi yerleşirse o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. Bu adımdan sonra yorgan motifini işlemeye geçebilirsiniz.
5️⃣ Klasik şekilde kalın yorgan iğnesi kullanarak yorganın altına geçecek şekilde dikiş tekniğiyle kenarlarından dolanarak dikmeye başlayın. Yalnız yorganın orta kısmının boğumlanmaması için sopayla vurmalısınız. Bu şekilde bütün yorganı dikmelisiniz.

farmaciasinreceta24.online

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.