Kadın Moda

El Yapımı Örgü Paspas Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar
El Yapımı Örgü Paspas Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda el yapımı paspaslar ve kapı önü süsü oldukça trend haline gelmiş bulunmaktadır. Geleneksel bir kültür olan örgü geçmişten günümüze kadar önemini hiç yitirmemiştir. Her ne kadar yerini almak isteyen hazır ürünler olsa da o sonuna kadar direnmiştir. Örgüyü ister hobi olarak ister ihtiyaçtan dolayı isterseniz de zihninizi canlı tutmak için örebilirsiniz. Adeta terapi gibi gelecektir. Kendinizi çok iyi hissedeceğinize eminim. Bugünkü konumuz el yapımı örgü paspas tarifi olacaktır. Örgü paspası pek çok ip çeşidiyle yapabilirsiniz. Dantel ip, penye ip, ribbon ip, halat ip, kumaş ip, tüylü ip ve sakallı ip gibi ip çeşitleriyle çok rahatsızlık el örgüsü paspas yapabilirsiniz. Bugün sizlere vereceğim tarif ve sunumda penye ipten el yapımı örgü paspas modelinden bahsedeceğim. Başlangıç olarak penye ip kolaylık sağlayacaktır. Dilerseniz tarifimizi anlatmaya geçelim.
🔶 Bu modelimizde ihtiyacınız olan malzemeler; dilediğiniz renkte penye ip ve 7 numara tığ olacaktır. Fakat tığ numarasını ve seçimini size bırakabilirim. Eğer elinize uymuyor ve rahatsız hissediyorsanız o halde bir numara küçüğünü ya da bir numara büyüğünü de tercih edebilirsiniz.


Penye ipin kullanım alanı oldukça geniştir. Eliniz alışınca penye ipten klozet takımı, paspas, puset, sepet vb. pek çok ürün yapabilirsiniz. İlerleyen günlerde el örgüsü ile penye ipten sepet yapımını da sizler için paylaşacağım.

🔶 İlk olarak yani penye ipten paspas yapımına başlarken ilk yapacağınız şey ortadaki halkayı örerek başlamak olmalıdır. Hatırlarsanız geçtiğimiz konulardan el örgüsü puset yaparken de zeminini örerek başlamıştık. Yani bu tarz yuvarlak örgülerde genelde orta halkayı örerek başlamak en doğrusudur. Ortadaki halka nasıl yapılır diyenler için hemen anlatayım. Yapmak istediğiniz boyutta halka için iki yuvarlak bir şekilde elinizde tutun. Bu ipin üzerinden trabzan yapmaya başlayın. Tüm halkanın etrafını bu şekilde dolandıktan sonra sağlamlaştırmak için altta bıraktığınız ipi çekin.

🔶 Orta halkayı yaptıktan sonra toplam 12 tane olmak üzere ikili trabzan yapıyorsunuz. İkinci sıraya geçtiğinizde her deliğe çift batarak 24 tane olmak üzere ikili trabzan elde ediyorsunuz. Gelelim 3. sırayada 1 tek ve 1 çift, 4. sırada 2 tek ve 1 çift, 5. sırada 3 tek ve 1 çift, 6. sırada 4 tek ve 1 çift, 7. sırada 5 tek ve 1 çift, 8. sırada 6 tek ve 1 çift olarak örmeye devam ediyorsunuz. Bu şekilde istediğiniz ölçüye kadar paspas örebilirsiniz.

🔶 İster tek renk şeklinde ister her katı renk renk iplerle örebilirsiniz. Orası tamamen sizin zevkinize kalmış. Bu örmüş olduğunuz paspas modellerini kapı önü girişine, banyoya, koridora, mutfağa hatta odalarınıza bile örebilirsiniz. Özellikle küçük odalar için örgünüzü biraz daha büyüterek halı olarak bile kullanabilirsiniz. Yepyeni örgü modelleri için bizi takip etmeyi unutmayın. Sevgiyle ve mutlulukla kalın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.