Kadın Moda

Düz Örgü ve Ters Örgü Nasıl Örülür?

Sponsorlu Bağlantılar
Düz Örgü ve Ters Örgü Nasıl Örülür?

Bugün örgüye yeni başlayacak olanlar için harika pratik yöntemlerle düz ve ters örgü hakkında bilgi vereceğim. Örgü örmeye başlamak için ihtiyacınız olan iki malzeme var. Sadece şiş ve örgü ipi… Örgü örmek hem kafanızın dağılmasına hem de zihninizi canlı tutmaya yarayan muhteşem bir aktivitedir. Örmeye yeni başlayacak olanlar için başlarda biraz zor gelebilir. Hatta çok fazla ön yargıyla başlıyor olabilirsiniz. Fakat öncelikle sakin olun ve istediğiniz bir renk tonuna sahip örgü ipi ve şiş alın.
Düz Örgü Nasıl Yapılır?: Düz örgü adı üstünde aynı ilmek ve şekillerle devam eden bir örgü çeşididir. ilmekleri önden arkaya doğru atmalısınız. Alt kısımdan ipi geçirerek yukarıya doğru çıkmalısınız. Aldığınız ilmek sayısı boyunca yani bütün bir sıra bu şekilde farklı bir işlem yapmadan bu hizada ve sırada devam etmelisiniz. Ön sırayı bitirip örgünüzü ters çevirdiğinizde ise bu sefer de ipi ilmeğin ön tarafından geçirmelisiniz.İpi üstten atıp aynı yerden çıkarmalısınız. Yani hem ön tarafta hem de arkada aynı işlemi uygulayacaksınız. Düz örgü ile yelekler, kazaklar, hırkalar, bluzlar, bereler, atkılar, şallar ve daha neler neler yapabilirsiniz. Örmeye başladıkça hoşunuza gideceğine eminim. Düz örgü, örgünün nerdeyse temelini oluşturur.

Ters Örgü Nasıl Yapılır?: Ters örgü ise düz örmüş olduğunuz örgünün arkasını çevirdiğinizde gördüğünüz örme şeklidir. Peki nasıl yapılır? Örgünün ilk ilmeğini her zaman düz alacaksınız. Şişi önden geçirerek ipi üstten atarak çıkarmalısınız. Örgünün ters tarafında ise ilk ilmekler boşa alınır. Şiş bu sefer ilmeğin önünden geçirilerek üst kısımdan atılır ve şiş çıkarılır. Siz bu anlattığım şekilde hem düz hem de ters örgüyü güzelce çalışın eliniz alışsın. Daha ilerleyen zamanlarda düz ve ters örgüyü çeşitli şekillerde bir araya getirerek yeni yeni modeller çıkarabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.