Kadın Moda

Doğum Sonrası Stres İle Nasıl Baş Edilir?

Sponsorlu Bağlantılar
Doğum Sonrası Stres İle Nasıl Baş Edilir?

İlk defa anne olan kadının dünyasında bebeğini kucağını aldığı andan itibaren bazı değişikler meydana gelir. Çoğu zaman da bu stresle sonuçlanır. Fakat vücutta oluşan ve zamanla biriken stres hem kişinin kendine hem de etrafındakilere zarar vermeye başlar. O yüzden bu süreci doğal akışına bırakmanızı tavsiye ederim. Bu aşamalardan geçen, bütün bunları yaşayan yeryüzündeki ne ilk insansınız ne de son insan olacaksınız. Öncelikle bunu kabullenmek gerek. Bu konumda eşinizin desteği bilhassa çok önemlidir. Eşler birbirine mutlaka empati yaparak davranmalıdır. Hem anne hemde baba rolü zamanla yerine oturtulan bir süreçtir. Özellikle bebeğinize alışmanız onun size alışması aşamasında yalnız olmamanızı tavsiye ederim. Yanınızda olabilirlerse anneniz veya kayınvalideniz bu süreçte tecrübeleriyle size yardımcı olabilirler. Stresin başka bir nedeni de ne yapacağını bilememekden kaynaklanır. Bebeğinizin bakımı ve ihtiyaçları konusunda endişeleniyor olabilirsiniz fakat bir şekilde o günler geride kalacak unutmayın. Zaman öyle hızlı ilerleyecek ki bebeğinizin yeni doğduğu zamanları bile özleyeceksiniz.

O yüzden onunla geçirdiğiniz her anın tadına varın. Çünkü geçen zaman tekrar gelmiyor. Doğum sonrası stresin bir başka nedeni de etrafınızdaki insanların söylediğini sözlerdir. İnsanlar hep konuşur onları susturmanın bir yolu yok. Fakat onları önemsemeden yolunuza devam etmeniz içinde hiçbir engel yok.
Bir süre etrafınızdan arkadaşınızdan

, komşunuzdan, akrabalarınızdan her kim olursa olsun gelen kötü yorumlara kulağınızı tık isteyeceğim. Zaten zamanla bebeğinizin acıktığını, susadığını, uykusunun geldiğini anlayacaksınız. Bebeğinizle aranıza kimsenin girmesine izin vermeyin. İçgüdünüze ve sezgilerinize güvenin. Bebeğin sağlığı konusunda da yersiz endişelere kapılmayın. Düzenli olarak doktor kontrollerine götürün. Kilosunu boyunu ölçtürün. O konuda da kendinizi üzmeyin. Her çocuğun nasıl huyu ve karakteri farklıysa elbette boyları ve kiloları da aynı olmayacaktır. Kilolu bebek sağlıklı diye birşey yoktur. O yüzden doktorunuz bir problem görmediyse endişelenmeniz gereken bir konu yok demektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.