Kadın Moda

Dantel Örgü Modelleri

Sponsorlu Bağlantılar
Dantel Örgü Modelleri

Danteller geçmişten günümüze kadınların vazgeçilmezlerindendir. Çeyizlerimizde, evlerimizde, kıyafetlerimizde her yerde ufak da olsa bir dantel modeline rastlamak mümkündür. Genç kızlarımızın çeyiz sandıklarının neredeyse tamamı dantelde oluşur, renk renk desen desen mutfaklarda, yatak odalarında, salonlarda kullanılacak annelerimizin el emeği danteller. Salonlarda peçetelik, vitrinlik, sehpa örtülerinde kullanıldığı kadar, banyolarda; havlularımızın kenarlarını süsler, yatak odalarında; yastık kenarları, nevresim kenar kaplamaları, mutfaklarımızda; vitrin örtüleri, buzdolabı örtüleri, bohça süslemeleri tabi bunlar sadece ev tekstilinde kullanılan kısımdır. Bunların yanında dantel modellerini, çok beğenip alarak kısa olduğu için giyemediğimiz elbiselerimizden tutun da, bluzlerimizi süslemede – bolaltmada, eteklerimizin boyunu uzatmada yada motif olarak işlemede, kot ceketlerimizin eteklerine ve kollarına da dikerek hem yeni stiller elde eder, hem de dolabımızdaki eskidi diye kullandığımız kıyafetlerimizi oldukça rahat bir şekilde değerlendirebiliriz. Tabi dantellerin kullanım alanı sadece bununla kalmayıp günümüzde artık dantellerden aksesuarlar görmek de oldukça mümkündür.

Tokalarımızda, kolyelerimizde, ayakkabılarımızda, saç tokalarımızda, şallarımızda, saç bandlarında ve hatta eldiven olarak bile elimizde görsel olarak dantel modellerini kullanırız. Danteller her sene olduğu gibi geçmişten günümüze gelinliklerin ve özel kıyafetlerin de baş tacıdır. Gelinlik kumaşların tamamına dantel dikilebileceği gibi sadece üst büstiyer kısmına da dantel motifleri ve kol kısımları ile de farklı tarz da gelinlik modelleri ortaya çıkarabiliriz.

Abiyeler için de aynı şey geçerlidir. Abiyelerimizin kollarını, eteklerini ya da tamamını dantel kaplama ile de ayrıca bir görünüm elde edebiliriz.
Dantelleri hobi olarak da kullanmak mümkündür. Örneğin dantel işlemeli buzdolabı süslemeleri yapabilir, nikah şekerleri yapabilir ya da davetlerde hatıra olarak misafirlere vereceğimiz şeker kutuları, sabun kutuları olarak hazırlayarak hem hobi olarak bu işi yapabilir veya ek gelir elde edebiliriz.
Danteller eskiden sadece beyaz olarak örülür ve çeyiz için kullanılırdı. Günümüzde ise rengarenk dantel örgüleri ve beyazın üzerine renkli süslemeler, motifler yaparak dantellerimize şıkır şıkır bir hava katarız. Havlularımız için rengarenk çiçekler, dolap süslerimiz için kiraz, karpuz gibi minik süslemeler, siyah ipten sıkı dokumayla yapacağımız kolyeler yapabiliriz. Renkli saçaklı örgüler, bohça süslemeleri için özel desenler, nazar boncuğu ve daha nicesi aklımıza gelebilecek her şeyi dantelle çıkartmamız mümkündür. Ayrıca günümüzde sadece elde örmemize gerek kalmadan çeyizlerimizi doldurmamız da mümkündür. Makine örgüsü dantel modelleri de anne örgümüzün yerini tutmasa da günlük kullanımlar için rahatlıkla seçenek sunar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.