Kadın Moda

Çocuklu Evler Nasıl Temiz ve Düzenli Tutulur?

Sponsorlu Bağlantılar
Çocuklu Evler Nasıl Temiz ve Düzenli Tutulur?

Ev temizliği ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır. Çocuksuz evlere nazaran çocuklu evler daha kısa sürede ve daha fazla kirlenmektedir. Hele bir de yaramaz bir çocuğunuz varsa işler iyice karmaşık ve zor bir hal alabilir. Çocuklu ev denilince gözünüz hayli korkmuş olabilir. Hatta duvarlara boya kalemleriyle çizilmiş, koltuk ve kanepelerin üzeri hayli dağılmış, halıda çeşitli lekeler oluşmuş vs. gibi görüntüler aklımıza geliyor olabilir. Bebeklik çağında itibaren özellikle bebeğin yeni yeni emeklemeye başladığı dönemler yerde çok fazla vakit geçirdiği anlamına gelmektedir. Bebeklerin evde var olan cisimleri ve nesneleri tanımak için ne buluyorlarsa ilk olarak ağızlarına götürdüğünü bilmeyen yoktur. Durum böyle olunca her zamankinden fazla ev temizliğine önem vermek gerekmektedir.


🔶 Temizliğin ilk şartı kesinlikle temiz hava sahasıdır. Yani yaz kış demeyin evinizi, özellikle de oturduğunuz ve yatmış olduğunuz odaları her gün havalandırın. Bazı anneler özellikle kış mevsiminde ve havanın soğuk olduğu dönemlerde evini havalandırmaktan kaçınırlar. İnanın temiz olmayan kirli bir odayı solumak soğuktan daha tehlikelidir. 10 dakikalığına bile olsa kapıyı pencereyi açıp evinizi havalandırmaktan kaçınmamalısınız.
🔶 Temizliği zor hale getiren detaylardır. Ne demek detaylar? Yani fazla ve kalabalık eşyadır. Ne kadar çok eşya varsa o kadar temizlik zor ve uğraştırıcı olur. Zaten çocuğunun peşinden koşmaktan dolayı yorulan anneler için fazla ve detaylı eşya daha da yorucu olmaktadır. Kalabalık eşyalara sahip bir evde çocuk yeterli bir oyun alanı bulamaz. Bu da çocuğun hareketlerini kısıtlayacaktır.

🔶 Çocuklara temizlik ve düzen duygusunu küçüklükten aşılamalısınız. Yani siz ne ile meşgulseniz çocuğunuzu da yaptığınız işlere dahil edin. Yemek yaparken, evi toplarken… Mesela birlikte kek yapın. Ne kadar çok çocuğu işlerinize dahil ederseniz hem sizinle mutlu olur hem de kendini değerli hisseder.
🔶 En azından daha çok kirlenen ve böylelikle mikrop ve bakterilerin oluşmasına zemin hazırlayabilen ortamları temiz tutun. Mesela mutfak. Yağlı yemeklerin piştiği ve tüketildiği mekan olduğu için kirlenmeye ve bakteri oluşumuna müsait bir ortam. En basitinden ocağa birşey döküldüyse hemen silin. Bulaşıklar ve lekeler bekledikçe temizlenmeside bir o kadar zor olacaktır. Sadece mutfakta değil salon da aynı işlem geçerli. Dağılan bir yeri hemen toplamazsanız işler gözünüzde daha büyük bir hale dönüşebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.