Kadın Moda

Çaydanlık Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Çaydanlık Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Mutfakta sık kullanılan araç ve gereçlerden bir tanesi de çaydanlıklardır. Neredeyse devamlı ocağın üzerinde durduklarından dolayı çok fazla kirlenip yağlanmaktalar. Hatta bazen işimiz acele olduğu zamanlar hızlıca çay demlemek istiyoruz ve o an acele ettiğimizden dolayı çaydanlığın temizliğine çok fazla dikkat edemiyoruz. Hal böyle olunca zamanla çaydanlıklarda sararma ve kararma meydana gelebilmektedir. Hele birde eğer unutkansanız ve çaydanlığı içinde su kalmayacak kadar ocağın üzerinde unuttuysanız o zaman çaydanlık yanacak kadar durum büyüyebilir. Dalgınlık ve unutkanlık elbette her insanın başına gelebilir. O sebeple sizlere çaydanlıklarınızı tertemiz yapacak hatta aldığınız ilk gün ki gibi parlatacak pratik bilgiler vereceğim. Bugün tertemiz olan çaydanlıklarınızla güzel bir çay demleyeceksiniz. Çay neredeyse hemen hemen bütün evlerin vazgeçilmez içeceğidir. Kahvaltıda, beş çaylarında, akşam saatlerinde, hem yaz hem kış devamlı tüketilir. O yüzden çaydanlıklarında çok fazla yağlanıp kirlenmesi normaldir. Bu yazımızla birlikte çaydanlıklarınız eskisinden bile daha güzel ve parlak olacaktır.


Eğer çaydanlığınız içinde su bitmesi sonucu hala ocakta kalarak yandıysa o halde temizlemek için acele etmeyin. Soğuk suya tutmadan kendi kendine soğumasını bekleyin. Ondan sonra temizlemeye başlayabilirsiniz. Fakat temizliğe başlamadan önce size hatırlatmam gereken bir durum olacak. Eger çaydanlığınız çelikse kimyasal içerikli temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz fakat emaye, porselen, alüminyum ya da metalse o halde o tarz kimyasal ürünleri kullanmanızı hiç tavsiye etmem. Bu çaydanlıklar için kesinlikle doğal yöntemleri kullanmalısınız.

Yanmış çaydanlığı temizlemek için içine 2.5 su bardağı kadar su koyun. Suyun içine de 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım su bardağı sirkeyi ekleyin. Güzelce ocakta bu suyu kaynatın. Daha sonra sünger ile çaydanlığınızın içini ovabilirsiniz. İçini bu şekilde temizledikten sonra dışını ise 1 su bardağı sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek eriyinceye kadar karıştırın. Bu suyla çaydanlığın dışını güzelce ovarak temizleyebilirsiniz. Çaydanlıkta oluşan kireçler için ise ara ara içine 1 su bardağı sirke koyarak kaynatın. Sonra süngerle temizleyip bol su ile durulayabilirsiniz. Aynı zamanda doğal temizlik yöntemi arayanlar için ise bir limon kabuğuyla güzelce çaydanlığın içini dışını ovarak temizlemelerini öneririm. Limon güçlü antioksidan özelliği sayesinde hem temizleyip hem parlatacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.