Kadın Moda

Bol Köpüklü ve Lezzetli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Bol Köpüklü ve Lezzetli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Aslında kahvenin pek çok çeşidi vardır. Sütlü Türk kahvesi, dibek kahvesi, menengiç kahvesi, kül kahvesi, süvari kahvesi, Hatay kahvesi, damla sakızlı Türk kahvesi ve son olarak da mırra kahvesi olarak pek çok çeşidi vardır. Aslında Türk kahvesinin aslıda bakır cezvede, közde, taze çekilmiş kahve kullanarak yapılandır. Türk kahvesinin vazgeçilmezi elbette ki köpüğüdür. Köpüksüz bir Türk kahvesinin çok da bir özelliği yoktur. Hayatın pek çok noktasında Türk kahvesinin önemi büyüktür. Kız isteme merasiminde, iş molasında, ders arasında, yorgunluk vakitlerinde ve daha bir sürü sayabileceğimiz anlarda Türk kahvesi sizlere eşlik etmektedir. Kahvenizi ister sade ister orta şekerli isterseniz de şekerli olarak tüketebilirsiniz.


Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?
Malzemeler (2 Kişilik)
• 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
• 2 fincan su
• 2 adet küp şeker (isteğe bağlı)

Hazırlanışı ve Yapılışı: Bir cezveye iki fincan su ve üzerine de iki tatlı kaşığı Türk kahvesi eklenerek ocağa alınır. Ocağa alınmadan önce iyice karıştırılır. Üzerine yeterli miktarda isteğe bağlı olarak şeker ilavesinde bulunulur. Daha sonra ocağı açarak kısık ateşte yavaş yavaş pişirebilirsiniz. Kahveyi mutlaka ağır ateşte yavaş bir şekilde pişirmelisiniz.

Püf Noktaları
🟤 Lezzetli ve bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak istiyorsanız ilk olarak kullandığınız kahve taze çekilmiş olmalı. Bayat bir kahve ne tatlı ne de köpüklü olacaktır.
🟤 Kahvenizi pişirmek için kullanacağız su mümkün olduğunca soğuk olmalı. Kesinlikle ılık ya da sıcak su kullanmamalısınız. Soğuk su kahvenin daha iyi köpük tutmasını sağlayacaktır.
🟤 Kahve yaparken kullandığını cezve eğer bakır olursa kahveniz çok nefis olacaktır. Hele bir de imkanınız varsa kahveyi közde bakır cezvede pişirseniz hem bol köpüklü hemde çok lezzetli olacaktır.
🟤 İyi bir kahve yapmak istiyorsanız size vereceğim son püf noktası ise; kesinlikle kahveyi ağır ateşte yavaş yavaş pişirmek olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.