Kadın Moda

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Yapmanız Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Yapmanız Gerekenler

Bebeklerin büyüme döngüleri içinde biraz da olsa zor atlattıkları o dönem genelde diş çıkarttıkları dönem olmaktadır. Bebeklerin geneline baktığımızda ilk dişlerini 4 ile 7.aylar arasında gerçekleştirirler. Dişlerin çıkma süresi ve sıklığı kesinlikle bebekten bebeğe göre değişiklik gösterecektir. Diş çıkarma evresinde genellikle genetik faktörler devreye girmektedir. Bu aşamada diğer bebeklerle kıyaslama yapmanız doğru olmayacaktır. Hatta doğar doğmaz diş ile doğan bebekler bile vardır. Tabi bu istisani bir durumdur. Bebeklerin ilk çıkardıkları diş alt çenede ön kesici dişlerdir. Sırasıyla üst ön kesici dişler ve yan dişler olmak üzere devam eder.
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri : Bebeklerin diş çıkarma belirtileri tam olarak diş çıkarmadan ne kadar önce başlayacağı belli olmaz. Bebeklerde genelde bu dönemde çok huzursuz olurlar. Yemek yemek istemezler. Herşeye mızmızlanırlar. Sık sık ağlama nöbetleri geçirebilirler.

Ellerine ne geçerse devamlı ağızlarına götürürler. Aynı zamanda kendi elleride devamlı ağızlarında olur. Uykuya kolay kolay dalamazlar. Sık sık uyanabilirler. Ağızlarında devamlı olarak yoğun bir şekilde tükürür meydan gelir. Yine bu dönemde ateşlenmede görülebilmektedir. Bazı bebeklerde kaşıntı, kızarıklık, kusma, ishal gibi durumlarda yaşanabilir. Çene ve diş bölgesinde ki ağrı kulaklarına dağılabilir. Bu dönemde kulak ağrıları da sıkça yaşanabilmektedir.


Ağrılar Nasıl Hafifletilebilir? Diş çıkarma zamanı her bebekte farklı olabildiği gibi diş çıkarma belirtileri de farklılık gösterebilmektedir. Bir diş kaşıyıcı alabilirsiniz. Güzelce yıkayıp temizledikten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Böylelikle diş kaşıyıcısını ısırıp dişlerini kaşıyabilir. O da onun bir nebze de olsa rahatlamasını sağlayacaktır. Ellerinizi yıkayarak bebeğinizin diş etlerine serçe parmağınızla masaj yapabilirsiniz. Bebeğiniz eğer emzik kullanıyorsa emziğini hafif serin bir suya batırarak verebilirsiniz anlık da olsa rahatlamasını sağlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.