Kadın Moda

Bebekler Yastıkla Mı Yoksa Yastıksız Mı Uyumalı?

Sponsorlu Bağlantılar
Bebekler Yastıkla Mı Yoksa Yastıksız Mı Uyumalı?

Bebekler için uyku son derece önemlidir. Hatta büyüklerimizin de dediği gibi bebek uykuda büyür. Gerçekten de öyle. Uyku, onlar için yemek yemek su içmek kadar önemli. Sağlıklı bir şekilde bebeklerin gelişip büyüyebilmesi için yeterlidir seviyede uykuya ihtiyaçları vardır. Fakat bazı sebeplerden dolayı bebekler uykuya kolay kolay dalamazlar. Uykuları sürekli kesilen bebeklerde zamanla hırçınlaşma görülür. Bebekler yeni doğduğu andan itibaren acaba kundaklasam mı kundaklamasam mı, hangisinde daha çok rahat eder diye düşünüp dururuz. Tabiki annelik iç güdüsüyle tüm kalbimizle bebeğimizin rahat etmesini onun en iyi şekilde yetiştirip büyütmek isteriz. Yine bebek ve çocuklarda yastık kullanmak ile ilgili kafalarda soru işareti oluşmuş olabilir. Biz annelerin düşündüğün aksine aslında bebekler yastıksız yattığında da gayet rahat ederler. Yastık onlar için olmazsa olmaz değildir yani. Yastık kullanmadan uyumalarında hiçbir sakınca yoktur. Zaten bu konuda ki uzmanların görüşlerine göre bebekler 2 yaşına kadar yastıksız yaptırılmalıdır. Çünkü solunum yolları tam gelişmemiştir ve bu onların sağlığı için daha doğru olacaktır. Fakat bazı bebeklerde reflü gibi mide sorunları yaşanmaktadır.

Bu gibi durumlarda yatağına tıpkı bir rampa gibi eğim vermeniz gerekir. Piyasada reflü yatağı olarak ararsanız karşınıza pek çok ürün çıkacaktır. Bu tarz bir yatakta reflüsü olan bebek çok rahat edecektir. -6 aylık bebeklik döneminde eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa bebeğinizin karnını doyurduktan sonra hemen yatağına yatırmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü süt tekrar ağzına gelebilir. Eğer 2 yaşından büyük çocuğunuz varsa isterseniz çok ince bir yastıkla yatırabilirsiniz. Zaten bebeğiniz yastıksız rahat ediyorsa mutlaka bir yolunu bulup yastığın kenarında

, dışında bir yerlere başını koyacaktır. Fakat 2 yaş sonrasında ki yastık seçiminde de biraz dikkatli olmalısınız. Peki ya nasıl mı? Çok ince ve aşırı yumuşak yani kuş tüyü gibi yastıkları tercih etmelisiniz. Çünkü bu tür yastıklar çok yumuşaktır ve bebeğiniz yatarken başı yastığın içine gömülebilir. Bu olay da nefes almasını zorlaştıracaktır.

Aynı zamanda kuş tüyü ve kaz tüyü gibi yastıkların alerji yapmaları da yüksek ihtimaldir..o yüzden en sağlıklı olanı yün yastıklardır. Bebeğinizin rahat bir şekilde uykuya dalmasını istiyorsanız, olabildiğince sessiz ve dinlendirici bir ortamda uyuması gerekir. Uykuya dalarken ona masal okuyabilir ya da hafif tonlu müzikler dinletebilirsiniz. Odasının sıcaklığı kesinlikle orta halli olmalı. Ne fazla sıcak ne de üşütecek kadar soğuk olmalı. Gün içinde güzel vakit geçirip gündüz uykusunuda yeterli ve zamanında alan bebekler gece uykusunda da zorlanmazlar. Bebeğinizin gece yatarken kaldığı oda çok aydınlık olmamalı. Karanlık ve da loş ışığa sahip olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.